İade Koşulları

İade ve Değişim Koşulları

DİKKAT: Siparişinizle ilgili iletişiminizde en iyi bilgiyi alabilmeniz adına [email protected] a mail atmanız ve mailde mutlaka sipariş numaranızı bildirmeniz gerekir.

Sipariş numaranızı “HESABIM” başlığı altında bulunan “SİPARİŞLER” butonuna tıklayarak görebilirsiniz.

1 – Satılan ürünün hatalı olması durumunda:

Ürünlerle ilgili sorunlarda:

Teslimat sırasında fark edilmesine imkan olmayan sorunlar bu kapsama girer.

Bu konudaki iadenizin kabulü için:
– İade edeceğiniz ürünle ilgili faturanız ürünlerle birlikte gönderilmelidir.
– İade işlemi teslim tarihini takip eden üç iş günü içinde başlatılmış olmalıdır.
– İade edilen ürünler teslimatı sağlayan kargo firması ile geri gönderilmelidir.

birbebekanne.com iade gerekçesini değerlendirecek ve yukarıda sıralanan koşullara uygun olması durumunda sorunlu ürünleri yenileriyle değiştirecektir. Böyle bir durumda iade ve yeniden gönderme aşamalarının tüm masrafları birbebekanne.com tarafından karşılanacaktır. Ürünün iadesinin yukarıdaki koşullara uygun bulunmaması, ürün değişimi, iadesi veya teslim adresinin yanlış girilmesi ve iade talebi sürecindeki tüm masraflar müşteriye ait olacaktır.

2 – Teslimatçı firmadan (kargodan) kaynaklanan sorunlarda:

Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak ürünü getiren kargo görevlisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer kargo firma yetkilisi paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa, orada paketin açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır. Ancak paket tarafınızdan teslim alındıktan sonra kargo firması görevini düzgün bir şekilde yapmış sayılır. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, tutanağın fotoğrafını [email protected]’a göndermelidir.